• Læremidler
  • |
  • Ekskursion
  • Om dyrevelfærd
  • Undervisningsforløb
  • Materialer
  • Trinmål
  • Til eleverne

Undervisningsforløb

Hvad er forløbets læringsmål?
Læringsmålene for forløbet er:

  • Elevernes interesse for emnet dyrevelfærd bliver vækket,  og de tager stilling til produktion af fødevarer i dansk landbrug
  • Eleverne forstår sammenhængen mellem dyrenes adfærd i naturen og den adfærd, de udviser som produktionsdyr
  • Eleverne bliver i stand til at genkende biologiske argumenter i den samfundsmæssige debat
  • Eleverne får viden om forskellige interessemodsætninger og baggrund for at argumentere for en stillingtagen

Hvordan er forløbet?
Forløbet er på 6-9 lektioner og er tilrettelagt efter følgende model:

Øjenåbner:

  • Billeder med kontraster fra de tre produktionsområder. Hvad fortæller billederne? Beskriv nogle mulige årsagssammenhænge
  • Fakta eller fordomme (Tip 13)
  • Stil op et sted på linien fra enig til uenig og tag stilling til et udsagn. Enkelte elever argumenterer for deres holdning

Fordybelse:

  • Fakta om svineavl, ægproduktion og mælkeproduktion. Konventionelt/økologisk/historisk
  • Artikler fra aviser og tidsskrifter
  • Links til forskellige organisationers hjemmesider mv.

Præsentation:

  • Oplæg til paneldebat med diskussion og spørgsmål fra tilhørerne. To til tre elever repræsenterer hver sin produktion
  • Forslag til fremstilling af vendbare plancher
  • Forslag til evaluering

  • Bedriften - computerbaseret læringsmiljø
Landbrug & Fødevarer - Axeltorv 3 - 1609 København V - +45 33 39 40 00 - skolenoglandbruget@lf.dk